Uwaga
Serwis Wedamir jest portalem tematycznym prowadzonym przez Grupę Wedamedia. Aby zostać wedapedystą, czyli Użytkownikiem z prawem do tworzenia i edycji artykułów, wystarczy zarejestrować się na tej witrynie poprzez złożenie wniosku o utworzenie konta, co można zrobić tutaj. Liczymy na Waszą pomoc oraz wsparcie merytoryczne przy rozwoju także naszych innych serwisów tematycznych.

Antarktyka

Z Wedamir, wędrówki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Antarktyka

Antarktyka – część świata na półkuli południowej, obejmująca kontynent Antarktydę wraz z lądolodami oraz otaczający ją Ocean Południowy i położone na nim wyspy. Obszar lądowy Antarktyki obejmuje ponad 14 mln km².

Regiony

Status w prawie międzynarodowym

Antarktyka nie jest podzielona na państwa, nie są na niej zlokalizowane również żadne miasta. Na mocy art. 4 Układu Antarktycznego z 1961, żadne z państw nie może w czasie obowiązywania układu zgłaszać roszczeń terytorialnych do obszarów znajdujących się na południe od 60°S. Jednak roszczenia, które zostały zgłoszone przed jego wejściem w życie nie zostały nim ani anulowane, ani zanegowane – przed wejściem postanowień Układu w życie roszczenia do fragmentów Antarktydy i wysp przyległych zgłosiło 7 państw: Argentyna, Australia, Chile, Francja, Norwegia, Nowa Zelandia i Wielka Brytania.

Antarktyda jest jedynym kontynentem bez rdzennej ludności. Zamieszkiwana jest tylko przez pracowników stacji badawczych (około 1000, głównie mężczyźni). Latem na kontynencie liczba ludzi wzrasta do około 4000. Głównie ze względu na wymianę załóg, zaopatrzenie oraz w ostatnich latach rozwój turystyki ekstremalnej, na kontynent zaczęli przyjeżdżać również turyści, których liczba przekracza 10 000 rocznie.

Porozumiewanie się

Ciekawe miejsca

  • Południowy biegun geograficzny – miejsce, gdzie oś obrotu Ziemi przecina jej powierzchnię, najbardziej wysunięty na południe punkt na Ziemi
  • Wostok (ros. Восток) – rosyjska stacja badawcza na Antarktydzie, gdzie w 1983 odnotowano najniższą zanotowaną na Ziemi temperaturę powietrza: −89,2 °C

Transport

Morski

Większość statków (jak również turystów) wyrusza do Antarktyki z Ushuaia. Ceny wahają się w przedziałach od 3 do 30 tys. USD, w zależności od rozmiaru statku i jego pojemności. Możliwe jest również wykupienie czterodniowej wycieczki jachtem, oprócz Ushuaia wypływają one również z Tierra del Fuego i Stanley na Falklandach.

Przydatna lista operatorów jest na stronach Lonely Planet, gdzie można też dokonać rezerwacji u niektórych z nich.

Zakwaterowanie

Bezpieczeństwo

Głównym zagrożeniem w regionie są polarne warunki pogodowe: bardzo niska temperatura oraz silne wiatry. Temperatury wahają się pomiędzy −80 °C w zimie w centrum lądolodu a 5–15 °C w lecie na wybrzeżach. Na Antarktydzie występują najsilniejsze na Ziemi burze śnieżne, podczas których wiatr osiąga siłę huraganu. Występują też obfite opady śniegu (rekord: 1,22 m w ciągu 48 h). Wpływ na zdrowie może też mieć olbrzymia dziura ozonowa, obejmująca prawie cały obszar Antarktyki.

Wbrew spotykanym czasem mitom, w Antarktyce nie żyją niedźwiedzie polarne.

Zdrowie

Większość statków oraz stacji badawczych posiada lekarza (największe stacje mogą posiadać nawet chirurga i salę operacyjną), ale zazwyczaj osprzęt medyczny jest ograniczony. W przypadku poważnych dolegliwości, wymagających natychmiastowej pomocy medycznej często jedynym rozwiązaniem jest ewakuacja helikopterem i transport drogą powietrzną lub morską w region kontynentu południowoamerykańskiego – koszt takiego transportu może wynieść dziesiątki tysięcy dolarów. Najbliższy szpital jest na Falklandach.

{{#isin:Świat}}