Uwaga
Serwis Wedamir jest portalem tematycznym prowadzonym przez Grupę Wedamedia. Aby zostać wedapedystą, czyli Użytkownikiem z prawem do tworzenia i edycji artykułów, wystarczy zarejestrować się na tej witrynie poprzez złożenie wniosku o utworzenie konta, co można zrobić tutaj. Liczymy na Waszą pomoc oraz wsparcie merytoryczne przy rozwoju także naszych innych serwisów tematycznych.

Australia i Oceania

Z Wedamir, wędrówki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

{{#isin:Świat}}

Australia i Oceania

Australia i Oceania – część świata obejmująca Australię i wyspy Oceanii (Oceanu Spokojnego).

Regiony

Mapa polityczna Australii i Oceanii

Państwa

Miasta

Porozumiewanie się

Językiem ogólnym jest angielski.

Ciekawe miejsca

Najbardziej interesujące miasta:

Rozrywki

Główną atrakcją dla bogatszych niż średnia krajowa jest Sydney Opera House, a z tych tańszych to samo co na innych kontynentach: teatry, cyrki, wesołe miasteczka, czasem rollercoastery. W „Happy Tuesday” większość kin obniża ceny biletów, ale nie na wszystkie filmy.

Atrakcja

Atrakcje turystyczne Oceanii:

  • rafa koralowa
  • Wielkie Góry Wododziałowe
  • Góra Kościuszki
  • Lone Pine Koala Sanctuary
  • Słoneczne Wybrzeże
  • Góry Owena Stanleya
  • Jezioro Galena
  • Muzeum Paula Gauguina
  • Centrum Kulturalne Jean Marie Tijabout

Zakupy

Głównymi sklepami w Australii są Carrefour i 7 eleven, a walutą jest dolar australijski.

Transport

Głównymi środkami transportu są: samochód, samolot, autobus, bus, pociąg, prom, metro. Największym przewoźnikiem w Australii jest Greyhound, ceny biletów można sprawdzić na http://www.greyhound.com.au. Dobrym środkiem transportu jest także prom Spirit of Australia kursujący na trasie Melbourne/Davenport. Jedyna w Australii sieć metra znajduje się w Sydney. W Australii obowiązuje ruch lewostronny.

Wyżywienie

W Australii króluje kuchnia tajska i chińska, ale nie brakuje europejskich i amerykańskich barów i knajp, takich jak Subway, McDonald, KFC. Najbardziej tradycyjną australijską potrawą jest beef pie. Popularne są też meet pies, czyli mielona wołowina w cieście. W wielu miastach i miasteczkach rozstawione są czyste i zadbane grille publiczne.

Napoje

Najtańsze piwa w Australii to XXXX i VB. Są tu także soki z różnych egzotycznych owoców. Z Indii i z Jawy jest dość blisko więc kawa i herbata jest świeża. Tradycyjnych napojów Australia nie ma.

Zakwaterowanie

Najtańszym miejscem do zakwaterowania są tzw. backpackery, czyli zwykłe młodzieżowe schroniska. Noclegi w motelach na przedmieściach zwykle nie przekraczają kwoty 100$, zależy od miasta, wiadomo bowiem że nocleg na przedmieściach Sydney będzie droższy niż na przedmieściach Adelaide. Są kempingi płatne, mają toalety, prysznice, grille do wypożyczenia, ale są również kempingi bezpłatne, tzw. rest areas, położone tuż obok drogi, jednak nie oferują luksusów.

Bezpieczeństwo

Nie trwa tu żadna wojna, konflikt zbrojny, a żadne państwo nie jest jakoś specjalnie wyodrębnione.

Zdrowie

W Australii nie brakuje szpitali nie inaczej w Nowej Zelandii, Papui Nowej Gwinei, czy Fidżi, ale gorzej będzie z państwami wyspiarskimi, w których opieka medyczna jest jedynie w większych miejscowościach. Epoka tropikalnych chorób dawno już na kontynencie minęła.